MODLITBA PSA
Jednej se mnou laskavě, můj milovaný pane,
žádné srdce na světě není vděčnější za laskavost
než moje milující srdce.
Nesnaž se zlomit mou duši násilím,
já bych mezi ranami lízal tvé ruce.
Tvá trpělivost a porozumění mne rychleji
naučí dělat věci, které si přeješ.
Mluv se mnou často.
Tvůj hlas je pro mne nejsladší hudba na světě,
jak musíš vědět z divokého mávání mého ocasu,
když zaslechnu Tvoje kroky.
Když je chladno a mokro,
prosím, nech mne uvnitř,
protože já jsem zdomácnělé zvíře,
které už není zvyklé na drsné podmínky.
A já nežádám větší výsadu než čest
sedět u Tvých nohou u rodinného krbu.
I kdybys neměl žádný domov,
raději bych Tě následoval přes led a sníh,
než odpočíval na nejměkkčím polštáři
v nejteplejším domově na světě,
protože jsi můj Bůh a já Tě oddaně miluji.
Udržuj mou misku stále plnou čerstvé vody,
protože já Ti nemohu říci,že trpím žízní.
Krm mne kvalitním jídlem, abych byl pořád zdravý,
abych mohl dovádět, hrát si a plnit Tvé příkazy,
chodit vedle Tebe a být připravený a schopný chránit Tě svým životem,kdybys byl v ohrožení.
A milovaný pane, až přijde čas, kdy už nebudu zdravý a nebudu mít radost ze života, nedávej mne od sebe pryč.
Raději mne drž jemně ve svých rukou
a dopřej mi milosrdný věčný odpočinek
a já odejdu s myšlenkou, že můj osud byl
nejbezpečnější v Tvých rukách.
Vývoj psa
Kořeny psů rodiny sahají hluboko, až do druhohor. tehdy se objevili kreodonti, prašelmy, současníci posledních dinosaurů. Přibližně přes 40 miliony let, v oligocénu, začali vymírat a vyhynuli ještě dříve, než předkové psů zahájili svou kariéru.
. Pak se vyvinuly šelmy, velice různorodé skupiny dravých savců, která se lišila od ostatních masožravců jedním společným znakem: chrupem s vyjímečnými špičáky a trháky.Mnozí jiní predátoři se v minulosti i v současnosti živili masem,ale pouze u šelem nacházíme od počátku vývoje trháky uzpůsobené k trhání a hryzání masa (poslední horní třenový zub a první dolní stolička) později zdokonalené tak,aby se zařízly do masa.Jak se pes vyvíjel můžeme sledovat při zkoumání fosilních pozůstatků zubů jeho vymřelých předků.
Předchůdci psa
Creodontia
Creodontia tvořili skupinu malých masožravých živočichů. (před 100 až 50 miliony let)
Miacis
Miacis -ze které se vyvinuly šelmy psovité a šelmy kočkovité.Nálezy fosilních zubů prozrazují že tato prašelma rodu miacis žila v eocénu.Toto malé zvíře mělo zatažitelné drápy,což napovídá ,že pravděodobně žilo na stromech ( před 54 až 38 miliony let)
Kořeny psů rodiny sahají hluboko, až do druhohor. tehdy se objevili kreodonti, prašelmy, současníci posledních dinosaurů. Přibližně přes 40 miliony let, v oligocénu, začali vymírat a vyhynuli ještě dříve, než předkové psů zahájili svou kariéru.
Psi se pravděpodobně vyvinuli z pěti základních plemen:
- Canis familiaris inostranzevi – psi molossoidní, neboli psi s vrásčitou kůži
- Canis familiaris palustris – psi, kteří se vlkům podobají nejvíce
- Canis familiaris leineri – předchůdci chrtů
- Canis familiaris intermedius – předchůdci ohařů
- Canis familiaris matris optimae – předchůdci pasteveckých psů
Z těchto pěti psů se vyvinulo dnešních přibližně 400 plemen.
V průběhu soužití psa s člověkem se podařilo vytvořit nejrůznější plemena psů, které jsou obrazem lidských potřeb. V dnešní době máme velké množství plemen psů, které se liší velikostí, zbarvením a účelem.
Podle FCI
Mezinárodní kynologická federace (francouzsky Fédération Cynologique Internationale, odtud zkratka FCI) je mezinárodní organizace, která se zabývá plemeny psů a kynologií jako takovou. Má sídlo v Belgii, v městě Thuin.
- I. - plemena ovčácká, pastevecká a honácká
- II. - pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
- III. - teriéři
- IV. - jezevčíci
- V. - špicové a tzv. primitivní plemena
- VI. - honiči a barváři
- VII. - ohaři
- VIII - slídiči, retrívři a vodní psi
- IX. - plemena společenská
- X. - chrti
- N - FCI neuznaná plemena
Podle UCI
Podrobnější informace naleznete v článku
United Kennel Clubs International.
malá či velká chlupatá koule.
------------------------------------------------------------------------------
Zde je pro zajímavost malý seriál- ,
1. "Když se to narodilo, bylo to takové malé, do dlaně se to vešlo"
14dní (Když jsem se narodila, dali mi jedni moc hodní lidé, kteří vlastní moji maminku jméno Betynka. Betynka pro to, že se moje maminka jmenuje Bela a moji prarodiče také měli jméno začínající na písmenko B. Máme mooc dlouhý rodokmen.) Narodila jsem se téměř holá a slepá, nejlépe jsem se cítila u maminky která mě hlídala ve dne i v noci a mým nejoblíbenějším papáníčkem bylo mlíčko od maminky.
(V prvních dnech po porodu fena štěňata opouští jen velmi nerada. Vyvenčit ji musíme většinou odnést a pokud se nechce vůbec vzdalovat od mláďat, vodu a krmení zpravidla podáváme přímo do pelíšku. Čím déle je od porodu, tím fena začíná normálně fungovat. Štěňata první týden vážíme denně, abychom věděli, jestli dostateně pijí a zda je jejich vývin vpořádku. Někdy je potřeba slabší štěňata přikládat ke strukům, aby je sourozenci neutiskovali.
Kolem 3. dne odpadnou štěňatům pupeční šňůry, kolem 10. dne se jim otevírají oči. Každé 2 týdny štěňata odčervujeme (pastou Banminthe.)
Přikrmovat začínám podle počtu štěňat ve 4.-5. týdnu. První potravou, kterou štěňata dostanou je kaše, (v obchodě pro zvířata seženeme mnoho značek,( já osobně doporučuji kupovat výrobky od značky . Vyrábí krmení pro štěňata a dále také granule přizpůsobeny pro různá plemena. (ROYAL CANIN COCKER- pro kokršpaněly, ROYAL CANIN DACKEL- pro jezevčíky, aj.) poté můžeme krmit syrovým, nastrouhaným, kuřecím masem , později granulky nasáklé vodou a ještě později krájené syrové maso s nastrouhanou zeleninou a ovocem a suché granule.Je velice nutné si uvědomit, že kvalitní krmení v prvních týdnech života vytváří nezbytný základ po celý další vývoj psa. Jakmile štěňata začnou přijímat potravu (kromě mateřského mléka), začnou se i sama vyprazdňovat. Velmi brzy se naučí kvůli této potřebě opouštět pelíšek a mají vyhrazené místo, například se savou nepropustnou podložkou. Některá štěňata tento provizorní záchod začnou využívaz ihned sama, některá si nechají časem domluvit a některá si domluvit nedají vůbec. Štěňata čůrají vždy po probuzení a po jídle plus náhodně mezi tím. Pokud to umožňuje počasí a situace, naskládám štěňata po probuzení do proutěného košíku a vynesu ven na trávu. Někdy kolem 5.-6. týdne se štěňata sama rozhodnou, že už jim porodní bedýnka nevyhovuje a odstěhují se do společného pelíšku dospělých psů
(4týdny) Když mi byly čtyři týdny, vyvedli mě, moji maminku a kamrádku Aidu ven. To bylo změn! Sluníčko příjemně šimralo a my s maminkou běhaly po travičce, která se po zimě zelenat. Nadšeně jsem vrtěla ocáskem o 106, běhala a běhala a Aida mi dělala sparing partnera.
Když jsem jednoho dne jako obvykle, zamířila k maminčinému mléčnému baru, který schovává na bříšku, páníčci mě k ní nechtěli pusit, ale nasměrovali mě k něčemu bílému a kulatému, v čem,jak jsem později zjistila bylo něco, co se mi ze začátku vůbec nelíbilo. Bylo to oproti mlíčku husté a neznámé...
Později mě maminka přesvědčila, že se to opravdu dá papat a vysvětlila mi, že mě nebude moci krmit celý život. Brzy prý budu muset odejít do světa.
Říkala mi to s vážným pohledem a já tomu nerozuměla. Nebo spíše jsem tomu nechtěla rozumět. Proč bych měla odejít? Mně se tady líbí a... a maminka s našimi páníčky se ke mně chovají tolik laskavě...
Očkujeme zpravidla 6. týden (další očkování probíhá v 9. a 12. týdnu), někdy spojíme očkování s tetováním až na 7. týden. Štěňatům také několikrát stříháme drápky (stačí obyčejné nůžky), aby nedrápala maminku a aby se nepřichycovala na textilní povrchy.
VTISKÁVÁNÍ a SOCIALIZACE jsou rané fáze věku štěněte, kdy snadno přijímá rozličné podněty. Chovatel má v této době zcela nezastupitelnou úlohu seznámit štěňata s různými situacemi a najít míru rizika, kdy je vhodné štěně vystavit teoretické možnosti nějaké infekční nákazy v kolektivu a kdy je lepší ho izolovat (štěně před odběrem nemá zcela vyvinutý imunitní systém). U nás vždy bylo zvířat více, tak byla štěňata zvyklá na jiné psy, na kočky a v neposlední řadě na malé děti, kterých si tedy užijí dost.
Štěňata mohou do nových domovů v 7 týdnech.
Pro mě to vždy bylo těžké loučení, jelikož jsem si na celou smečku "minihafíčků" stačila plně zvyknout, ale pevně věřím, že se "štěňátka" mají dobře a že jsou v těch nejlepších náručích, které si mohla přát.
.
Varování před náletem, aneb: PES má šestý smysl
Známý britský vědec a biolog Rupert Sheldrake popisuje ve své knize Váš pes to ví vzpomínku Teddyho Pugha z Birminghamu na 2. světovou válku. Když se blížila nepřátelská letadla, 10 minut před ohlášením náletu sirénami si prý jeho černá fenka sedla u dveří a štěkala tam tak dlouho, dokud nevyšel i s rodinou ven. Muž později chodil klepat sousedům v ulici na dveře, aby je mohl s větším předstihem varovat – nikdy se totiž nezmýlila.
Jak tvrdí Rupert Sheldrake, v archivu má podobné zprávy od 22 osob z Velké Británie i Německa, jejichž věrní psi je dokázali upozornit na bombardéry dřív, než došlo k oficiálnímu vyhlášení poplachu. Pozornost si vynucovali kňučením či štěkotem, nebo se naopak schovávali, jiní se zase pokoušeli odtáhnout své pány do nejbližšího krytu (sklepa). Většinou k takové změně v chování došlo 10 až 30 minut před rozezněním sirén.
Jaký pes se ke mně hodí?
-Jak si psa vybrat a kde kupovat-
Veterináři a jejich technici jsou výborným zdrojem nestranných informací kde hledat, jak vybírat a kde najít zdravého psa. Také jsou znalí v otázce zdravotních problémů a některých nežádoucích projevů chování, které se občas mohou vyskytnout.
Výcvikáři v klubu chovatelů mohou doporučit chovatele, kteří jsou zaměřěni na chov pracovního nebo výstavního typu. I když genetika jen částečně ovlivňuje povahu psa, chovatelé jsou ti praví tvůrci kvality rodu.
Je pro mě lepší štěně, nebo dospělý pes?
-Koupě čistokrevného štěněte-
Štěňata jsou nepochybně roztomilá, ale vyžadují spoustu pozornosti. Věnujte hodně času výběru, a několikrát navštivte vyhlášené dobré chovy s novými vrhy, všímejte si fizické kondice a povahy matky a jestliže máte tu možnost, udělejte to samé i u otce. Ovládejte své pocity při koupi a nekupujte první štěně jenom proto, že zachytí pohled vašich očí. Může být možná to nejlepší, ale zcela jisti si můžete být, až po prohlédnutí celého vrhu.
-Útulek pro opuštěná zvířata-
Pokud se chcete vyhnout náročné výchově a výcviku štěněte a chcete si pořídit dospělého psa, výborným zdrojem jsou útulky pro opuštěná zvířata. Zcela jistě však i tito psi mohou být věrní, oddaní společníci, připraveni předvést vám své kousky.
-Zdravotní prolídka vašeho nového psa-
Podle zákona máte nárok na vrácení peněz nebo na vrácení štěněte chovateli, jestliže vaše štěně nebylo při koupi zdravé. Je to jedna z podmínek při uzavírání kupní smlouvy. Váš veterinář vám štěně prohlédne a pokud vyloučí příznaky parazitárního onemocnění nebo infekčích chorob, vystaví vám zdravotní průkaz. Chovatelský klub vystaví průkaz původu psa s ověřením, že rodiče štěněte netrpí žádnými dědičnými onemocněními. Stejný způsob dodržujte i v případě pořízení dospělého psa.
Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz