DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Koně

Vítejte v sekci Koně!

Koně již od nepaměti tolik pomáhali lidem, sloužili jako dopravní prostředky a společníci při dlouhých cestách. I když je časem, jak jistě všichni víme, nahradily stroje a jiná zařízení, lidé, kteří měli tato nádhrná zvířata opravdu rádi jako své přátele je nikdy nenechali upadnout v zapomnění a na opak jejich využití ještě více rozšířili v jezdeckém sportu a v jeho početných odvětvích. 

Nyní, v tomto století se však ale bohužel čím dál častěji pozastavuji nad fakty, že lidé "PRASATA" provozují tento sport pouze pro "rejžování" peněz. :-(

V této sekci se vám pomocí "sesbíraných článků" z různých "webovek" a knížek pokusím přiblížit kompletní vývoj koní a jejich mnoha plemen.

Snad pak ti, kteří nepřišli s těmito zvířaty nikdy příliš do styku pochopí, že je každý jedinec mezi koníky a poníky jiný a vůbec nejsou všichni koně stejní, jak se mnohým na první pohled zdá. :-)

A na konec, na konec vám zde ukážu odkazy, které Vás navedou na stránky jízdáren, kde jsem se učila "chování v koňské společnosti" a jezdit já. Koníků, kteří na mě měli velkou dávku trpělivosti a nechali mě na sobě jezdit bylo už veeliké stádo, bohužel sem tedy nemohu dát všechna jejich fota, protože by se sháněla jen hoodně obtížně, ale všechny zde vypsané ranče a jízárny jsou místa, odkut ti moji kamarádi pocházeli.

 

 

 

Společník kůň

Komunikace s tím to zvířetem je pozitivní ne jen pro našeho ducha, ale i tělo.  Kůň dokáže léčit duši, srdeční cévy, kostru, svaly...

 O tom, že má kůň léčebné schionisti se můžeme dozvědět z písemných zmínek, které jsou uchovány z 2. století našeho letopočtu. Součástí léčebných postupů se ale jízda na koni stala až v 60. až 70. letech v Anglii a Německu, v Čechách pak o deset let později.



"Koně jsou velkým pomocníkem při zmírňování příznaků a léčbě mnoha onemocnění. Metody založené na práci s koňmi nazýváme hiporehabilitace. Ta přitom zahrnuje důraz na fyzickou stránku, tak zvanou hipoterapii, zaměření se na stránku psychickou, neboli psychoterapeutické ježdění, i sportovní vyžití hendikepovaných," vysvětluje paní fyzioterapeutka Petra Zelmer.
Hipoterapie příznivě působí na:

  • dětské mozkové obrny,
  • roztroušené sklerózy,
  • degenerativních nervových onemocnění,
  • skoliózy,
  • svalové disbalance,
  • obezity,
  • srdečně-cévních onemocnění
  • Práce s hendikepovanými lidmi
  1. Tělo jezdce se musí přizpůsobit pohybu koně, což pomáhá:
  2.  ke zlepšení koordinace pohybu a rovnováhy zvýšení symetrie pohybu
  3. k narušení patologických pohybových stereotypů
  4. při jízdě naše tělo při jízdě na tom to úžasném zvířeti využívá i tělesné teploty zvířete, což uvolňuje svaly.


 

"Jízda na koni je metodou rozvíjení sociálních a psychomotorických dovedností i koncentrace. Příznivě působí na hyperaktivní jedince a ty, kteří trpí poruchami řeči, učení a chování nebo duševními chorobami, jako jsou neuróza, mánie, deprese či schizofrenie," říká Zoran Nerandžič, primář rehabilitačního oddělení městské nemocnice v Litoměřicích. Kůň představuje pro jezdce přirozenou autoritu a může tak nahradit její absenci v běžném životě. Neverbální komunikace, na níž je vztah s koněm založen, pak umožní naučit se normám chování i osoby, u nichž okolí jako prostředník osvojení si společenských norem a vztahů selhalo. Pravidelná terapie podporuje sebedůvěru, osvojení si jednání podle pravidel a rozvoj komunikace klienta, snižuje agresivitu a pocit úzkosti.


Je nám jasné, že pozitivní vliv na psychiku potžebují zdraví i nemocní.  "Kůň je vhodným partnerem i pro ty, kteří netrpí žádnou duševní poruchou či fyzickými problémy. Pravidelný kontakt vede děti a adolescenty k odpovědnosti, kázni, učí je ohleduplnosti a vnímavosti k okolí. Důležité je také to, že mají pravidelnou aktivitu a potkají stejně zaměřené kamarády, čímž opět rozvíjí komunikativní dovednosti," upozorňuje dále Zoran Nerandžič.


Rovněž sportovní vyžití potřebují zdraví, i hendikepovaní lidé. Všichni známe dostihy a víme, že v tomto případě je role koní důležitá nejen pro samotné jezdce, ale také pro diváky.Možná vás překvapí fakt, že existují jezdecké soutěže i pro hendikepované jezce. Tyto soutěže jsou v rámci rehabilitace a jsou rozděleny podle stupňů hendikepů.

Koníkům hodně dlužíme. Za jejich ochotu a chuť s námi pracovat, nést nás na dostizích, ze kterých máme užitek především my, jezdci.  To si uvědomuje i  zasilatelský knižní klub pro děti, které milují koně. Klubu není lhostejný osud koní, kteří přišli o svého majitele a dostali se tak do svízelné situace, a proto jednoho z nich před dvěma lety adoptoval.

 

 

 

 

 

 

 

zdroj: http://zviratk

 

http://www.ponyclub.cz/o-pony-clubu/category2289.html

http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://www.dozp-osek.cz/fotografie/1253208238-big.jpg&imgrefurl=http://www.dozp-osek.cz/sekce/index.php%3Fid%3D45%26kde%3D1&usg=__F8yRCP8QYafcIhfk70JfpuU8SMw=&h=600&w=800&sz=98&hl=cs&start=40&sig2=A2TLrDiLCBfcrCcRT1SwFg&zoom=1&itbs=1&tbnid=uvgaXd13LbRRZM:&tbnh=107&tbnw=143&prev=/images%3Fq%3DHipoterapie%2Bhendikepovan%25C3%25BDch%26start%3D20%26hl%3Dcs%26sa%3DN%26gbv%3D2%26ndsp%3D20%26tbs%3Disch:1&ei=4oMfTfiOE4Kh8QOgnM2GBw

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

aktualizováno: 21.04.2011 09:27:35